Gittikçe dijitalleşen günümüz dünyasında, pazarlama konusunda en çok dijital pazarlama önümüze çıkıyor. Özellikle e-ticaret ile uğraşıyorsanız, e-çözümler üretmeniz gerekir. Pazarlama konusundaki e-çözüm ise dijital pazarlamadır. Peki, dijital pazarlama nedir?

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, ürün ve hizmet tanıtımlarının dijital platformlarda yapılmasını sağlayan bir pazarlama türüdür. İnternetin gücü ve mobil cihazların popülerleşmesi ile ticaret ve pazarlama anlayışının değişmesi, dijital pazarlamayı doğurmuştur. İnternet, arama motoru, sosyal medya, mobil uygulama ve çok daha fazlası dijital pazarlama kanallarıdır. Kısaca dijital pazarlama, internet bağlantısı ile ulaşılabilen her alanı reklam ve satış stratejileri için değerlendirmektir.

Pek çok otoriteye göre dijital pazarlamanın doğuşu, ilk e-postanın gönderildiği 1971’e kadar dayanır. Çünkü iki kişinin iletişime geçebildiği her alan, pazarlama yapmaya müsaittir. “Dijital pazarlama” terimi ilk olarak 1990 yılında ortaya çıkarken 1994’te ilk tıklanabilir banner reklamı yayınlandı. Ve dijital pazarlamanın temelleri böylece atılmış oldu.

Dijital Pazarlama Ne İşe Yarar?

TÜİK araştırmalarına göre 2020 yılında 16 – 74 yaş arasındaki bireylerin internet kullanım oranının %79’a, evden internete erişim imkânının ise %90,7’ye ulaşması, dijital pazarlamanın ne kadar yarayabileceği konusunda daha net fikirler verebilir.

Dijital pazarlama daha fazla potansiyel müşteriye, daha doğru bir kitleye, daha hızlı ve daha etkili ulaşmak için işe yarayan stratejiler bütünüdür. Dijital pazarlamada reklam performansları net değerlerle ölçülebilir, doğrudan spesifik bir kitleye hitap edilebilir ve potansiyel müşteri ile karşılıklı iletişim kurulabilir.

Dijital pazarlamanın mantığında her zaman istatistiklere bakmak vardır. Mobil bağlantı ile internete erişim oranının da %86,9’a ulaştığını görmek, dijital pazarlamanın önemini artıran bir başka veridir.

Dijital Pazarlama İle Geleneksel Pazarlama Arasındaki Farklar

Her geçen gün yeni bir pazarlama yöntemi ile karşılaşıyoruz. Bu yeni stratejilerin büyük çoğunluğu ise, mevcut dijital pazarlama tekniklerinin türevleri olarak karşımıza çıkmakta. Bu durum da pazarlama tekniklerini geleneksel ve dijital olarak iki ana gruba ayırır. Peki, bu terimlerin farkları nedir?

  • Maliyet

Geleneksel pazarlamanın temel araçları televizyon ve gazetedir. Basılı mecranın ve profesyonel reklam filmlerinin geniş bir bütçe gerektirdiği bir gerçektir. Dijitalde ise pazarlama süreçlerinin çoğuna ücret ödemeniz gerekmez, yapacağınız ödemeler için de çok geniş bir bütçeye ihtiyacınız yoktur. Örneğin sosyal medyada sadece reklam için para ödersiniz. Aktör, senarist, yönetmen, reklam yazarı gibi büyük bir ekip yerine görev yapan tek bir kişiye ihtiyacınız vardır.

  • Zaman ve Süreklilik

Geleneksel pazarlama yöntemleri ile yapacağınız reklamlar, belirli zaman aralıklarıyla tüketiciye gösterilir ve potansiyel müşterileriniz o zaman dilimlerinde sizin reklamlarınızı görmeyebilir. Süreklilik sağlamak zor olduğu için marka bilinirliği de yavaş artar. Dijitalde böyle bir durum söz konusu değildir. Dijital pazarlama ile reklamlarınız 7/24 yayında olur. Viral olacak bir reklam ise marka bilinirliğini hızlıca artırabilir.

  • İletişim ve Etkileşim

Geleneksel pazarlama ile potansiyel müşterilerinizin tepkisini ölçemezsiniz. Çünkü bu yöntemde müşterinin reklamı gördüğündeki tepkisii bilemezsiniz. Dijital pazarlamanın özellikle sosyal medya alanında yorum yapma ve mesaj atma gibi iletişim seçenekleri vardır. Reklamları görenler fikirlerini bildirebilirler ve size soru sorabilirler

  • Performans Analizi

Dijital reklamların ölçülebilir olması önemli bir avantajdır. Geleneksel reklamların ne kadar görüntülendiği bilinemezken dijital reklamların görüntülenme ve tıklanma sayıları net bir şekilde görülebilir. Hatta kaç kişinin reklama tıklayarak o ürünü satın aldığını bile ölçebilirsiniz.

  • Hedef Kitle Erişimi

Şans faktörüne geleneksel pazarlamada daha çok ihtiyaç duyarsınız. Çünkü reklamlarınızı görenler potansiyel müşteri olmayabilir. Dijital pazarlamada ise hedef kitlenizi ve reklamlarınızın kime gösterileceğini ayarlayabilirsiniz. Böylece ürünleriniz ile ilgilenen müşterilere doğrudan ulaşabilirsiniz.

Dijital pazarlamanın özgür dünyası her geçen gün yeni bir kapı açar, bu da geleneksel pazarlamadaki bir kapının kapanması anlamına gelir.

Dijital Pazarlama Çeşitleri Nelerdir?

İnternet ortamında, dijital pazarlama da dahil hemen hemen her şeyin farklı alternatifleri ve çeşitleri vardır. Peki dijital pazarlama için kullanılan farklı yollar nelerdir?

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Özellikle son yıllarda popülerliğini koruyan SEO, dijital pazarlamanın temelini oluşturan yöntemlerden biridir. E-ticaret sitesinin arama motoru kurallarına uygun hale getirerek, ilgili aramalarda sonuçların en üst sıralarında olmasını sağlar. Reklamdan ziyade daha organik bir çalışmadır. E-ticaret sitesinin altyapısından yazılı içeriklerine kadar uzanan çalışmalar içerir.

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, maddi gelirden ziyade güven oluşturan bir pazarlama stratejisidir. Temelinde satış yapma fikri olsa da; içerik pazarlaması ile hedef kitlenin ilgisini çekmek, güvenini kazanmak, eğitim ve bilgi vermek gibi marka değerini artıran eylemler hedeflenir. Mevcut müşterilerin müşteri olarak kalmasında önemli rol oynayan içerik pazarlaması, potansiyel müşterileri de yeni müşterilere dönüştürebilme gücüne sahiptir.

E-posta Pazarlaması

Hedef kitlelere doğrudan ulaşabilen en önemli yöntemlerden biri, e-posta pazarlamasıdır. E-posta pazarlaması, ürün ve hizmet tanıtımı, teklif sunma, bilgi verme gibi temelinde ticari çıkar barındıran eylemlerin mail yoluyla gerçekleştirilmesidir. Doğrudan iletişimde olunan mevcut ya da potansiyel müşterilere iletildiği için dönüşüm oranı oldukça yüksektir.

Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya pazarlaması, tanıtımlarının sosyal ağlarda yapılmasıdır. Düşük bütçeyle geniş kitlelere ulaşmayı sağladığı için sıklıkla tercih edilir. Uygulamaların sunduğu pazarlama araçları ile reklamlar oluşturulabildiği için maksimum verim sağlar. İlgi alanı, yaş, cinsiyet, bölge gibi detayların ayarlanabilmesi mümkündür ve müşterilerden yorum ve mesaj olarak geri bildirim alınabilir.

Affiliate Marketing – Satış Ortaklığı

Kullanıcı tarafından yapılan reklam veya satış olarak tanımlanan affiliate marketing türünde kazanç elde eden iki taraf vardır. Satış ortağı, influencer olarak pazarlama ya da önerme yöntemi ile ürün veya hizmetin satılmasını sağlar. Üretici üründen kazanç sağlarken satış ortağı da komisyon kazanır. Influencer marketing ve viral pazarlama yöntemleri de affiliate marketing grubuna dahil edilebilir.

Influencer Marketing

Geleneksel pazarlama reklamlarında müşterilerin takip ettiği ünlüler rol alırken, dijital pazarlama reklamlarında ise dijital dünyanın ünlüleri olan influencerlar yer alır. Sosyal medya fenomeni olarak adlandırılan ve takipçi kitlesi büyük olan kişilerin bir ürünü tanıtması, pazarlaması ya da önermesi, influencer marketing olarak adlandırılır.

Yeniden Pazarlama (Remarketing)

Yeniden pazarlama, özellikle e-ticaret siteleri için büyük önem taşır. Remarketing basit bir tanımla; ziyaret edilen bir sitenin reklamının, daha sonra ziyaret edilen başka bir sitede yayınlanmasıdır. Bu sayede e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmadan çıkan kullanıcıların siteye geri dönüp alışveriş yapması amaçlanır.

SEM (Search Engine Marketing – Arama Motoru Pazarlaması)

Arama motoru pazarlaması, arama motorlarının sonuç sayfalarına reklam verme yöntemidir. SEO ile organik yollarla ulaşılabilen üst sıralara, SEM ile daha hızlı ve daha etkili bir şekilde ulaşılabilir fakat SEM, ücretli bir yöntemdir. SEM, e-ticaret siteleri için ayrıca bir önem taşır. Çünkü ilk sıradaki e-ticaret sitesinin ürün ve hizmet satabilme potansiyeli rakiplerine göre daha yüksektir.

Görüntülü Reklamlar (Display Advertising)

Reklamlar pazarlamanın, görüntülü reklamlar ise dijital pazarlamanın temel yapı taşlarıdır. Reklama konu olan ürün ya da hizmet, görüntülü reklamlar ile daha açık ve net bir şekilde gösterilebilir. Bu da kullanıcının yeterli bilgiye tek bir reklam ile ulaşarak, reklam veren firmaya yönelmesini sağlar. Görüntülü reklamlar çeşitli web sitelerinde, YouTube gibi video içerik mecralarında, e-postalarda ve sosyal medyada kullanılabilir.

Viral Pazarlama

Viral pazarlama, geleneksel pazarlamada da uygulanan bir yöntem olsa da, dijitalde daha etkili bir hale gelmiştir. “Gizli pazarlama” da diyebileceğimiz bu yöntemde reklam, üretici ya da satıcı tarafından yapılmaz. Bunun yerine, influencer ve affiliate yöntemlerinde olduğu gibi bir kullanıcı tarafından ürünün bilinirliğini artırmaya yönelik çalışmalar yapılır. Bu yöntem bloglarda ve e-postalarda da sıklıkla kullanılır.

Siz de Dijital Pazarlama alanında uzmanlaşmak istiyorsanız, en güncel Dijital Pazarlama eğitimleri hakkında bilgi almak için ön başvuru formunu doldurabilirsiniz.