Dijitalleşen dünyada cep telefonları artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 63’ü cep telefonu kullanıyor. ‘WhistleOut’ tarafından yapılan bir araştırmaya göre; ortalama bir insan, ömrünün yaklaşık 9 yılını akıllı telefon ekranına bakarak geçiriyor. Bu zamanın çoğunluğu ise uygulamalarda geçiyor.

Telefonların kullanımı artıkça; mobil uygulamaların sayısı ve çeşitleri de artmakta. Dünyada iletişim, oyun, haber, teknoloji ve eğlence alanlarında milyonlarca mobil uygulama bulunmaktadır. Bu durum hem teknoloji şirketlerini hem de bireysel geliştiricileri, mobil yazılım dillerine yöneltmektedir.

Mobil yazılım dilleri denince akla ilk gelenler, Swift ve Java’dır. Mobil yazılım dilleri hakkında daha detay bilgi edinmek isteyenler; blog sayfamızda yer alan Mobil Kodlama Nedir? yazısını okuyabilir.

Bu yazıda “IOS Kodlama Nedir?”, “IOS ve Android Kodlama Arasındaki Farklar Nelerdir?” ve “Neden IOS Kodlama Öğrenmeliyiz” sorularına cevap vereceğiz.

IOS Kodlama Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

IOS, Apple’nin 2007 yılında kullanıma sunduğu bir mobil işletim sistemidir. İlk olarak sadece iPhone için geliştirilmiş olsa da sonradan iPod ve iPad cihazlarında da kullanılmaya başlanmıştır. IOS işletim sisteminin en büyük avantajları hızlı ve güvenlik seviyesinin üst düzeyde olmasıdır.

IOS Geliştiricisi Ne Demek?

IOS Geliştiricisi, iOS işletim sistemi ile uyumlu uygulama geliştiren kişidir. Apple cihazlarının uygulama marketlerinde yer alan uygulamaları geliştirir.

Swift Nedir?

Swift, Apple tarafından 2014 yılında tasarlanmış, nesne yönelimli ve açık kaynak kodlu bir programlama dilidir.

Swift programlama dili, anlaşılır olmasının yanı sıra hızlı ve güçlü bir dil olmasından kaynaklı en çok tercih edilen dillerden biridir.

Swift sadece Apple işletim sistemleri ile uyumlu olduğu için macOS, tvOS, iPadOS, watchOS ve iOS gibi herhangi bir Apple ürününün kodunu yazmak için kullanılır. Swift Xcode programı kullanılarak yazılabilir.

Xcode nedir?

Xcode Apple ürünlerinin geliştirilmesi için tasarlanmış bir ortamıdır. Yazılım geliştirme araçlarını içerir. Hiçbir eklenti veya SDK (Software Development Kit) kullanmadan yalnızca macOS işletim sisteminde çalışır ve tamamen ücretsizdir.

IOS ve Android Kodlama Arasındaki  Farklar Nelerdir?

Geliştirme Karmaşıklığı

Android işletim sistemiyle çalışan cihazlar çok geniş bir ölçeğe sahipken, iOS içeren sınırlı sayıda cihaz türü vardır. Bundan kaynaklı iOS işletim sistemi için çalışacak bir uygulama geliştirmek daha kısa ve hızlı bir süreç ile sonuçlanır.

Android İçin Eclipse, IOS İçin Xcode

XCode’nin kullanıcı arayüzü, Eclipse’e göre oldukça kolay bir tasarıma sahiptir.

XCode’un en büyük dezavantajı ise sadece Mac bilgisayarlarda kullanılabilir olmasıdır. Eclipse veya diğer Android IDE’ler ise her çeşit bilgisayarda kullanılabilir.

Android İçin Java, IOS İçin Swift

Swift, oldukça kapsamlı bir açık kaynak programlama dilidir. Apple’ın GitHub’da Swift‘in kaynak kodlarını yayınlaması; developerların Swift’in arka planındaki kodlara erişim imkanı sağlamaktadır. Böylelikle hatalar hızla çözülüyor ve Swift dilinin performansı, güvenliği gibi birçok özelliğinin gelişmesine olanak sağlıyor. Swift programlama dilinin en büyük avantajlarından bir diğeri ise; dilin basit olmasından kaynaklı eğitim ve öğrenme sürecinin kısa olmasıdır.

Java dili oldukça sade bir dildir. Bunun en önemli sebebi, sahip olduğu “Çöp Toplayıcısı (Garbage Collector)” ve otomatik bellek yönetimidir. Bu özellikler sayesinde bellekteki kullanılan objeler tespit edilir ve kullanılmayanlar silinir. Bu durum yazılımda hata payını azaltıp geliştirme süresini kısaltmaktadır.

Neden IOS Kodlama Öğrenmeliyiz?

  • IOS işletim sisteminin pazarda %24,49’luk payı vardır.
  • Swift dili ile sadece telefon için değil, tablet, saat, televizyon gibi farklı cihazlar için geliştirme yapılabilmektedir. Yani iPadOS, macOS, watchOS, tvOS ve Linux  işletim sistemlerine de uygulama geliştirmek mümkündür.
  • Türkiye’de alınan ortalama maaş 12.220 TL’dir.

 IOS Kodlama hakkında daha fazla bilgi için, YouTube kanalımızda iOS Kodlama eğitmenimiz Oğuzhan Akbudak’ı konuk ettiğimiz “IOS Hakkında Merak Ettikleriniz” adlı video serimize göz atabilirsiniz!

Siz de IOS Kodlama alanında uzmanlaşmak istiyorsanız, en güncel IOS Kodlama eğitimleri hakkında bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Forma Tıkla!