Mobil Kodlama Nedir?

Mobil kodlama, akıllı telefon veya tablet gibi mobil cihazlar için donanım ve ürün özelliklerinden yararlanarak optimize edilmiş bir yazılım oluşturulması ve geliştirilmesidir. Mobil uygulama, ağ bağlantısı kurarak çalışabilir. Bu sebeple mobil kodlama işlemi, yüklenebilir yazılım paketleri (kod, ikili dosyalar, varlıklar vb) oluşturmayı, bir API (Uygulama programlama arayüzü) ile veri erişimi ve hedef cihazlarda test etmeyi içerir.

Mobil Uygulama Ne Değildir?

Mobil uygulama için mobil web sitesi denilemez. Mobil web siteleri, farklı ekran ölçülerine göre kendilerini düzenlemeleri nedeniyle mobil uygulama sınıfına girmemektedir. Mobil uygulamanın kullanıcısına yönlendirdiği ileti ve bildirimleri de mobil internet siteleri yerine getirememektedir.

Mobil Uygulama ve Mobil Web Sitesinin Farkı Nedir?

Web sitelerde görüntü, mobil web site boyutlarda tekrar oluşturulur ve ekran boyutlarında hazır web siteleri ortaya çıkar. Mobil uygulamalarda kullanılan yazılım dili ise değişiklik göstermektedir. Mobil uygulama Android veya IOS platformlarında ayrı ayrı, çalışması istenen cihazın platformu, kabul ettiği boyut ve kodlarla tasarlanır.

Mobil Uygulamalar Neden Gereklidir?

Mobil uygulamalar, mobil web sitelerinden farklı olarak müşterilere bir tık daha yakındır. İstediğiniz zaman müşterilere mobil uygulama sayesinde ulaşabilir, kampanyalar ve fırsatlar hakkında bildiri gönderebilirsiniz. Bu yüzden mobil uygulamalar elektronik bir satış ve pazarlama aracı olarak da oldukça işe yarar. Aynı zamanda marka kimliğinin de tamamlayıcı bir faktördür. Mobil uygulamalar, oldukça güçlü bir imaj yaratmak için faydalı olabilir.

Neden Mobil Kodlama Öğrenmelisiniz?

Masaüstü cihazların yerini mobil cihazlara bıraktığı bu dönemde, yapılan araştırmaya göre dünya genelinde mobil cihazların kullanım oranı 1 yılda %67 artış gösterdi. Akıllı telefon ve tabletler, günümüzde hayatımızın vazgeçilmez bir parçası konumundadır. Bu nedenle mobil cihazlar için uyarlanmış yazılımlar, her geçen gün değerini arttırmaktadır. Mobil uygulama pazarı, pandemi nedeniyle 2020 yılında toplam 170 milyar dolar pazar büyüklüğüne ulaştı ve daha da büyüyeceği öngörülüyor.

Mobil Uygulama Geliştirme İçin Hangi Programlama Dili Kullanılır?

Son yıllarda inanılmaz bir artış gösteren mobil uygulama geliştirme endüstrisi, dünya çapında bir ilgi ve büyümeye imza attı. Mobil uygulamaları tasarlarken belki de en önemli nokta dil konusudur. Bu noktada bildiğimiz anlamdaki dilden değil, programlama dillerinden söz ediyoruz. Dil konusunda karşımıza pek çok seçenek çıkıyor. Kimi programa dilleri popüler oldukları için öncelikli olarak tercih ediliyor. Geliştireceğiniz uygulama için en ideal, en doğru programa dilini tercih etmeniz oldukça önemlidir. Ülkemizde ve tüm dünyada en sık tercih edilen mobil programlama dillerine yakından inceleyeceğiz.

HTML5: Mobil cihazlar için Web tabanlı uygulamalar geliştirmek için idealdir. Birçok farklı tarayıcı tarafından farklı şekillerde desteklenir ve uygun maliyetlidir.

Objective-C: Apple tarafından seçilen Objective-C, sağlam ve ölçeklenebilir uygulamalar için idealdir. IOS uygulamaları için birincil programlama dilidir ve bu yüzden tüm IOS ve MacOS çerçeveleri ile entegre edilmiştir. Kullanımı kolaydır ve C++ ile birlikte kullanılabilir.

Swift: IOS ve Linux için, Apple ekosistemine giren en yeni programlama dilidir. Açık kayaklı olduğu için çoğu zaman kullanıcıların dostu olarak görülen bu Swift, kolay kullanımına rağmen son derece güçlü bir yapıya sahiptir. IOS geliştirme için kullanılan birincil dildir.

C++: Android ve Windows için en uygun programlama dilidir. Düşük seviyeli programlamada tercih edilir. Finans, üretim ve bankacılığa kadar birçok sektörde kullanılan ve her zaman talebi olan bir dildir. Tarihi akıllı telefonların öncesine dayanan ve güçlü bir programlama dili olan C++; platformlar arası mobil uygulama geliştirmede iyi performans gösterir.

C#: C Sharp olarak bilinen bu dil, Windows Phone uygulama geliştirmeleri için sevilen ve bu uygulamalar için mükemmel bir programlama dilidir. Microsoft tarafından geliştirilmiştir ve genel amaçlı kullanılabilir. Güvenli ve basit bir dildir. Visual Studio, AutoCad, Office 365 vb. C# dili ile oluşturulmuş yazılımlardan bazılarıdır.

Java: Android uygulama geliştirme söz konusu olduğunda en çok tercih edilen dillerden biridir çünkü, Android İşletim Sistemi Java ile yazılmıştır.  Sun Microsystems’de geliştirilmiş olan nesne tabanlı bir programlama dilidir. Java, tarayıcı penceresi veya sanal bir makinede olmak üzere iki farklı şekilde çalıştırılabilir. Bu esneklik, kodun yeniden yazılması veya güncellenmesi söz konusu olduğunda avantajlar yaratır. Özellikle platformlar arası mobil uygulama geliştirme söz konusu olduğunda tercih edilir. Entegrasyonu kolaylaştıran API’leri destekler ve yüzlerce açık kaynak kütüphanesi bulunur.

Python: Web ve uygulama geliştirme, sayısal verileri analiz ve hesaplama, masaüstü GUI oluşturma ve yazılım geliştirme için yaygın kullanılan üst düzey ve popüler programlama dilidir. Windows, Mac, Unix ve Linux da çalışan, etkileşimli ve öğrenmesi kolay olan Python dilinde geliştirilen uygulama örneklerinden bazıları; Instagram, Spotify, Youtube, BitTorrent gibi uygulamalardır. 

BuildFire.js: Yaygın ticari kullanımların %70’inin kapsayan eklentilere sahip olan bu dil, BuildFire SDK ve JavaScript’ten yararlanarak hızlı mobil uygulama geliştirmeye olanak tanır. Her şeyi sıfırdan oluşturmak yerine, müşterinin istekleri üzerine belirli işlevleri geliştirmeyi gerektirir.

PHP: (Hypertext Preprocessor) Web tabanlı, genel ve çok geniş kullanımlı, içerisine HTML gömülebilen bir programlama dilidir.  Dinamik web siteleri oluşturmak için kullanılır. Sunucu uyumlu ve platformdan bağımsızdır.

Siz de Mobil Kodlama alanında uzmanlaşmak istiyorsanız, en güncel Mobil Kodlama eğitimleri hakkında bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. 

https://form.ecodation.com/form

WhatsApp Bilgi Hattı: 0541 899 39 19

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir