Merkezi Almanya Walldorf’ta bulunan ve 130’dan fazla ülkede ofisi bulunan SAP, genel olarak veri yönetimi ve kurumsal kaynak planlaması yapan çok uluslu bir Alman şirketidir.

SAP, şirketlerde gerçekleşecek tüm işlemlerin bilgisayar üzerinden takip edilmesi sayesinde hem işleri kolaylaştırmakta hem de şirket yöneticilerinin daha hızlı bir şekilde karar almalarını sağlamaktadır. Bu avantajlardan kaynaklı SAP, dünyada en çok tercih edilen programlardan biridir.

SAP yazılımı; finans-muhasebe (SAP FI), insan kaynakları (SAP HR), malzeme yönetimi (SAP MM), üretim planlama (SAP PP), maliyet muhasebesi ve kontrol (SAP CO), satış-dağıtım (SAP SD), kalite yönetimi (SAP QM) ve bakım-onarım yönetimi (SAP PM) gibi farklı alanlar için geliştirilmiş farklı modüllere sahiptir. Bu konuda daha fazla bilgi almak isteyenler; Youtube kanalımızda SAP eğitmenimiz Erken Varol’u konuk ettiğimiz “SAP Hakkında Merak Ettikleriniz” adlı video serimize göz atabilirler.

Bu yazıda “SAP FI Modülü Nedir?”, “SAP FI Ana Klasörleri Nelerdir?”, “SAP FI Modülünün Özellikleri Nelerdir?” gibi sorulara cevap vereceğiz.

SAP FI Modülü  

SAP FI (Financial Accounting), şirketlerdeki tüm muhasebe işlemlerini gerçek zamanlı olarak kaydetmeye, toplamaya ve işlemeye yardımcı olan bir SAP modülüdür. Tüm sektörlerde küçük, orta ve büyük ölçekli şirketler bu modülü kullanabilmektedir. FI modülünün en büyük avantajı; satın alma, satış-dağıtım, insan kaynakları ve maliyet muhasebesi modülleri gibi muhasebe kaydını oluşturan tüm modüllerle ile entegrasyon halinde olmasıdır. SAP ERP sisteminin yapı taşlarından biri olan FI, SAP modülleri arasında en çok kullanılan modüldür.

SAP FI Modülü Ana Klasörleri

SAP FI, dört ana klasör ve birçok alt bileşenden oluşmaktadır. FI modülü ana klasörleri;

  • Genel Muhasebe
  • Satıcılar Muhasebesi
  • Müşteriler Muhasebesi
  • Duran Varlıklar Muhasebesidir.

 SAP FI Modülünün Özellikleri Nelerdir?

  • Gerçek zamanlı analiz
  • Kolaylaştırılmış mali kapanış süreçleri
  • Planlama, bütçe oluşturma ve tahmin özellikleri
  • Kurumsal risk yönetimi
  • Ölçeklenebilir abonelik modelleri

SAP FI Kariyer Yolu

SAP finans ve muhasebe alanında uzmanlaşanlar; mali işler uzmanı, mali işler şefi, mali işler müdürü, muhasebe uzmanı, muhasebe uzmanı, muhasebe sorumlusu, muhasebe şefi, muhasebe müdürü, insan kaynakları uzmanı, finans uzmanı, finans müdürü gibi pozisyonlarda kariyer fırsatı yakalayabilmektedir.

Siz de SAP FI alanında uzmanlaşmak istiyorsanız, en güncel SAP FI eğitimleri hakkında bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Forma Tıkla!