Apple’ın gittikçe büyüyen programlama dili Swift, günden güne popülerleşiyor. Peki nedir bu Swift? Kullanım alanları nelerdir? Cevaplıyoruz.

Swift Nasıl Ortaya Çıktı?

2010 sonrası, mobil uygulamalar için bir altın çağ oldu. Mobil dünyası hızlı bir şekilde büyümekte ve popülerleşmekteydi. Uygulama geliştiricileri ise, bilgisayar üzerinde geliştirdikleri yazılımları mobil platformlara da aktarabilmek için, doğal olarak mobil yazılım dillerine yöneldi.

Android ve iOS, mobil dünyanın iki öncü işletim sistemi olduğundan, bu platformlarda kullanılan dillerin popülerliği de artmaya başladı. Swift de tam olarak bu noktada devreye girdi. Böylelikle Swift, Apple ürünlerde çalışan uygulamalar geliştirmek için kullanılan en iyi programlama dillerinden biri haline geldi.

Apple, Swift’i tanıtmadan önce, 2013 yılına kadar bir soruna cevap aramıştı. Bu sorun, yeni programlama dilinin hâli hazırda Apple için kullanılan Objective-C programlama dili varken, yazılım dünyasında kendine nasıl yer bulacağıydı. Apple, sert tepkiler almamak için geliştiricileri Swift kullanmaya zorlamak istemiyordu.

Bu nedenle Apple, mevcut Objective-C diline yatırım yapmaya devam etmeye karar verdi. Bundan bir yıl sonra ise Apple uygulama geliştiricileri Swift’in betası ile tanıştı. Swift, sadece ilk ay 11 milyon kişi tarafından indirildi.

Swift Nedir?

Swift, Apple tarafından 2014’te tanıtılan ve Apple platformları için yazılım geliştirmeyi sağlayan, açık kaynak kodlu bir yazılım dilidir.

Swift, hızlı, güçlü ve anlaşılır bir programlama dilidir. Bu yüzden de Swift dilini öğrenmek çok kolaydır.

Swift, nesne tabanlı bir programlama dilidir. Günümüzde Python, Java, Ruby, C++ gibi diğer popüler programlama dilleri gibi nesne tabanlı çalışmaktadır.

Swift Dilinin Avantajları

Uygulama geliştirme süreci hızlıdır.

Swift dilini diğer yazılım dilleriyle karşılaştırarak ne kadar hızlı bir dil olduğunu anlayabiliriz. Apple’ın açıkladığı verilere göre Swift; Objective-C dilimden 2.6 kat, Python dilinden ise 8.4 kat hızlıdır.

Güvenli bir programlama dilidir.

Bir programlama dilinin ne kadar güvenli olduğu, kod çökmelerine ve üretim hatalarını ne ölçüde engelleyebildiği ile ölçülür. Swift, kodunuzda bulunan hataları gösteren ve kolayca düzeltmenize izin veren bir yapıya sahiptir. Yani hataların önüne geçme konusunda başarılı bir dildir.

Otomatik bellek sayma (ARC) özelliğine sahiptir.

C# ve Java gibi bazı diller, kullanılmayan sınıf örneklerini silmek için “çöp toplayıcıları” kullanır. Çöp toplayıcılar, bellek etkinliğini artırmak için faydalıdır fakat işlemci gücünü yüzde yirmiye kadar harcayabilirler. Swift’in sahip olduğu Otomatik Bellek Sayma özelliği ise, hangi örneklerin artık kullanılmadığını tespit ederek siler. Bunu yaparken işlemciden de faydalanmadığı için cihazı daha az yorar.

Swift programlama dilinin bu özellikleri onu çok başarılı yapmıştır ve yapmaya da devam etmektedir. Swift, sadece 7 yıllık bir yazılım dili olmasına rağmen, kullanıcılar tarafından en sevilen yazılım dillerinden biri olmuştur. Apple, Swift’i 2015 yılında açık kaynaklı bir dil hâline getirdiği ilk hafta, 60.000’den fazla insan Swift’in gelişimine katkıda bulunmuştur. Böylece Swift, 2 yıl içerisinde tarihin en hızlı büyüyen dili, ve 2018’de ise en popüler 10 yazılım dilinden biri haline gelmiştir.

Platformlar

Swift programlama dili ile Apple sistemleri olan iOS, iPadOS, macOS, watchOS, tvOS işletim sistemleri için yazılımlar geliştirilebilir.

Swift açık kaynak kodlu olduğu olduğu için, açık kaynak kodlu işletim sistemi çekirdeğinde de çalışabilir. Bu sayede, Swift kullanarak Linux sisteminde çalışan uygulamalar da geliştirilebilir.

Bu platformlarda geliştirebileceğiniz uygulamaların sınırı yoktur. Siri ile çalışan bir yapay zeka uygulaması veya bir arttırılmış gerçeklik (AR) uygulaması geliştirebilirsiniz!

Xcode: Geliştirme Aracı

Xcode, profesyoneller ve yeni başlayanlar için tercih edilebilir bir araçtır. Xcode kullanarak iOS, iPadOS, watchOS, macOS ve tvOS sistemleri için uygulamalar geliştirilebilirsiniz. Swift’i Xcode ile verimli bir şekilde kullanabilmek için ise bir Apple cihazına sahip olmanız gerekiyor. Xcode, Swift paketleri ile kodu tüm uygulamalar arasında paylaşmanız veya Swift topluluğu tarafından yayınlanan farklı paketleri kullanmanızı sağlar. Xcode, Swift ile geliştirme yapmanın en temel aracıdır.

Swift ve iOS Kodlama hakkında daha fazla bilgi için, YouTube kanalımızda iOS Kodlama eğitmenimiz Oğuzhan Akbudak’ı konuk ettiğimiz “iOS Kodlama Hakkında Merak Ettikleriniz” adlı video serimize göz atabilirsiniz!

https://youtube.com/playlist?list=PL6ICRAanXLFxsl1AxJHseP7t3fAPHj5kF

Siz de iOS Kodlama alanında uzmanlaşmak istiyorsanız, en güncel iOS Kodlama eğitimleri hakkında bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.