Neredeyse artık her aletin bir yazılım teknolojisi kullandığı günümüz dünyasında, çoğu insan uzun zamandır yazılım öğrenmek istiyor, fakat nereden başlayacağını bilmiyor. Siz de bu insanlardan biriyseniz, birkaç tavsiyemiz var!

1. Kodlamayı Gözünüzde Büyütmeyin

Çoğu insan kodlamayı gözünde büyütür ve ekrandaki onlarca kelime doğal olarak anlamsız gelir. Fakat Kodlama, öğrenemeyeceğiniz kadar zor bir konu değildir. Sıfırdan öğrenmeye başladığınızda, siz ona bir adım atarsanız o size beş adım atar.

2. Yazılım Bir Okyanus Gibidir

Yazılım, geniş ve alt dalları olan bir disiplindir. Yazılımda sistemle iletişime geçmemizi sağlayan onlarca dil kullanılır. Basit ve popüler olması nedeniyle Python ve birçok dilin temeli olması nedeniyle C dili ailesi, başlangıç için en çok önerilen programlama dillerindendir.

3. Önce Ne Geliştirmek İstediğinize Karar Verin

Ne geliştirmek istediğinize karar vermeli ve öğreneceğiniz ilk dili bu karara göre seçmelisiniz. Örneğin; yapay zeka için Python, Unity ile oyun geliştirmek ve masaüstü sistemleri için C#, mobil uygulamalar için Java ve daha birçok dil seçeneği bulunur.

4. Proje Üreterek Öğrenin

Yazılım öğrenmenin en ideal yolu proje üretmektir. Sıfırdan bir proje geliştirirseniz, dili en verimli şekilde öğrenirsiniz. Bu yüzden, programlama dillerini uygulamalı bir şekilde ve ödevlerle öğrenmek çok önemlidir.

5. Hata Yapmaktan Korkmayın!

Yazılım, hata yaparak ve hataların çözümünü araştırarak öğrenilir. Bazen tek bir karakter kodunuzda hata oluşturarak tüm projeyi duraklatabilir. Bu gibi durumlarda asla pes etmemelisiniz. Bu noktada Google devreye girer ve aynı hatayı alan diğer yazılımcıların çözümlerini deneyerek kodunuzu yeniden çalışır hale getirebilirsiniz.

7. Kodlama Kümülatiftir

Büyük projelerde diğer yazılımcıların kodlarından sık sık destek alabilirsiniz. Araştırma yapmak ve diğer yazılımcılardan yararlanabilmek için İngilizce’nizi geliştirmeniz çok önemlidir.

8. Son Olarak;

Yazılım öğrenmeye başlamak isteme sebebinizin altında yatan motivasyonunuza, gerçekten teknolojinin gücüyle birşeyleri değiştirebileceğinize inanın ve ertelemeyi bırakın, sadece başlayın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir